پایانه فروش ویژه پیشخوان (POS)

تهیه پرینتر و سایر ملزومات دفاتر پیشخوان دولت

سامانه پشتیبانی و مرکز پاسخگویی کانون کشوری دفاترپیشخوان

اطلاعیه ها

راهنمای اتصال به شبکه پیشخوان (SIN)

ملاقات حضوری

سیستم یکپارچه مالی و حسابداری دفاتر پیشخوان دولت

روابط عمومی کانون در تلگرام

telegram_pr.jpg

خبرآسیب پذیری ویندوز و خطر بک دورها مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Z.Pourrahmat   
شنبه, 03 مهر 1395 ساعت 14:59

 

Secure Boot یک ویژگی ویندوز است که قرار بود امنیت دستگاه‌ها را در برابر بدافزارهای مشخصی تامین کند. البته این ویژگی شما را به استفاده از سیستم‌عامل مایکروسافت بر روی دستگاه خود محدود می‌کند. حال کلید این ویژگی تبدیل به در پشتی سیستم عامل مایکروسافت شده است که امکان لود شدن نرم‌افزارهای مخرب را فراهم می‌آورد.

امتناع اپل از همراهی با حکم دادگاه که این شرکت را ملزم به همکاری با FBI در کرک‌کردن یک دستگاه آیفون میکرد، نشان داد که شرکت‌های حوزه تکنولوژی تا چه میزان برای قرار‌دادن درهای پشتی در نرم‌افزارهای خود زیر فشار هستند. این «جنگ رمزنگاری جدید»‌ نگرانیهای امنیت عمومی را در مقابل استدلالی قرار داد که بیان میکرد وجود در پشتی و امنیت قوی به‌ صورت همزمان ممکن است و این دو ارتباطی با یکدیگر ندارند. یکی از ویژگی های به‌ظاهر بیضرر ویندوز که برای حمایت از کاربران طراحی شده است، همین نکته را تایید میکند.
دو هکر مدارکی را منتشر کردند که نشان می دهد مهاجمان توانسته اند از ویژگی خاصی بهرهبرداری کنند که به آن Secure Boot گفته میشود. آنها با استفاده از این ویژگی نوعی نرم‌افزار مخرب را بر روی سیستم‌ها نصب کرده‌اند. نکته جالب اینجاست که مایکروسافت این ویژگی را برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقاتی در ویندوز تعبیه کرده‌است.
Secure Boot، اولین بار در ویندوز 8 ظاهر شد. Secure Boot با تطبیق ویژگی‌های نرم‌افزار با چارچوب‌های امنیتی، اطمینان حاصل می‌کند که برنامه‌ی در حال اجرا از اعتبار لازم برخوردار است و بنابراین از لود شدن نرم‌افزار مخرب جلوگیری می‌کند. به این ترتیب، امکان فریب سیستم و بارگذاری بدافزاری که کنترل کامپیوتر را در دست خواهد گرفت از میان برداشته می‌شود. البته مایکروسافت برای آنکه توسعه‌دهندگان قادر باشند برنامه‌های خود را بدون مواجهه با این ویژگی بر روی سیستم مورد آزمایش قرار دهند، یک میانبر نیز در آن تعبیه کرده که هیچ گاه قرار نبود به دست هکرها یا پلیس بیافتد. با این وجود کلید استفاده از این ویژگی که خود همانند یک در پشتی عمل می‌کند اخیرا بصورت آنلاین درز پیدا کرده است.
Secure Boot، به طور پیش فرض در PCها اجرا میشود اما کاربران میتوانند آن را از کار بیاندازند. همچنین این ویژگی در دستگاه هایی که از ویندوز RT و ویندوزفون استفاده می کنند نیز اجرا می‌شود که البته نمی توان آن را خاموش کرد. مایکروسافت دو وصله امنیتی را یکی در ماه جولای و دیگری را در هفته اخیر منتشر کرد. در این بیانیه آمده است: «شرکت اعلام می دارد، تکنیک (jailbreak) که در گزارش پژوهشگران در دهم ماه اوت ارائه گردیده‌است در سیستمهای PC دسکتاپ یا شرکت ها قابل اجرا نیست. این کار نیازمند دسترسی فیزیکی و سطوح دسترسی مدیریتی برای دستگاه های ARM و RT بوده و حفاظت رمزگذاری شده را به خطر نمی‌اندازد.»
این بدان معناست که برخی تبلت‌ها و ویندوزفوها در خطر هستند. زیرا بیشتر اشخاصی که از سرورهای ویندوز و PCهای تجاری استفاده می کنند، Secure Boot را غیرفعال می‌کنند. به علاوه، فرد مهاجم نیازمند دسترسی عمیق به موبایل‌های شخصی است تا بتواند از آسیبپذیریهای آن بهره‌برداری کند.
اگرچه به نظر می رسد این وصله‌ها به نحوی ساده، درهای پشتی را در برابر نفوذ مهاجمان مستحکم تر کرده‌اند، رویکرد مایکروسافت برای حل مشکل این است که سیستم‌های مدیریت بارگذاری که آلوده شده‌اند را وارد لیست سیاه خود کند. اما محققانی که این حفره امنیتی ویندوز را یافته‌اند، استدلال می‌کنند که این کار امکان پذیر نیست: «در عمل برای مایکروسافت غیرممکن است که همه سیستم‌های مدیریت بارگذاری را زودتر از اینکه به نقطه‌ی مشخصی مثل آسیب زدن به پارتیشن‌ها، نسخه‌های پشتیبان و... برسند از کار بیاندازد» به عبارت دیگر، آنها می‌گویند این مشکل را نمی توان به طور کامل حل کرد، چرا که در بسیاری از سیستم های اساسی تعبیه شده است و حل این مشکل منجر به مشکلات دیگری خواهد شد.
این آسیب پذیری، خطر استفاده از درهای پشتی را در نرم‌افزارها بنا به هر دلیلی تایید می کند. مهم نیست نیت از این کار تا چه اندازه خیر باشد. مایکروسافت احتمالا از تعبیه این ویژگی در Secure Boot قصدی بیش از ایجاد یک ابزار مفید نداشته است، اما با این کار روزنه‌ای را برای هکرها و بزهکاران فراهم آورده است تا از این در پشتی مفید، یک سیستم را از اساس ناامن کنند.
روابط عمومی کانون انجمن های صنفی دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی کشور
آخرین بروز رسانی در شنبه, 03 مهر 1395 ساعت 15:12
 

منوی اصلی

ورود به تالار گفتگوتعهدنامه استفاده از خدمات پورتال دفاتر پیشخوان خدمات دولت

دستورالعمل ها و بخشنامه ها

logo-samandehi