پایانه فروش ویژه پیشخوان (POS)

تهیه پرینتر و سایر ملزومات دفاتر پیشخوان دولت

سامانه پشتیبانی و مرکز پاسخگویی کانون کشوری دفاترپیشخوان

اطلاعیه ها

راهنمای اتصال به شبکه پیشخوان (SIN)

ملاقات حضوری

سیستم یکپارچه مالی و حسابداری دفاتر پیشخوان دولت

روابط عمومی کانون در تلگرام

telegram_pr.jpg

خبرالگوریتم هوش مصنوعی؛ یک قدم بزرگ به سمت شبیه‌سازی کامل مغز مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Z.Pourrahmat   
یکشنبه, 16 اردیبهشت 1397 ساعت 10:42

از زمان ساخت اولین رایانه‌ها، بشر همواره رؤیای شبیه‌سازی مغز را در سر می‌پروراند. در ادامه به بررسی نتایج تلاش دانشمندان برای ساخت مغز دیجیتال می‌‌پردازیم.

 

 

مغز انسان پیچیده‌ترین مکانیزم زنده‌ است و حتی تعدادی از دانشمندان بر این باور هستند که دانش ما در مقایسه با ناشناخته‌های مغزمان بسیار اندک است. دانشمندان سال‌ها است تلاش می‌کنند هوشی مصنوعی‌ طراحی کنند که از هوش انسان قدرتمندتر باشد. اکنون این رؤیا تا حدودی به واقعیت تبدیل شده است و هوش‌های مصنوعی‌ بسیاری ساخته شده‌اند که قابلیت شبیه‌سازی ذهن انسان را تا حد بالایی دارند و می‌توانند محاسباتی انجام دهند که از توانایی انسان خارج است.

فیزیک‌دان معروف، دکتر ریچارد فاینمَن، می‌گوید:

چیزی را که نمی‌توانم ایجاد کنم، نمی‌توانم درک کنم. یاد بگیرید چگونه مسائل حل‌شده را خودتان حل کنید.

یک زیررشته‌ی قدرتمند و رو به افزایش از علوم اعصاب بر پایه و مبنای سخنان دکتر فاینمن ایجاد شده است. در تئوری دانشمندان علوم اعصاب، کلید درک این‌ که هوش چگونه کار می‌کند این است که آن را در یک کامپیوتر از نو بسازیم. نورون به نورون. این روش دانشمندان را به بازسازی فرایندهای عصبی که منجر به تفکر، خاطره یا احساس می‌شود امیدوار می‌کند.

با مغز دیجیتال دانشمندان می‌توانند تئوری‌های معاصرِ مربوط به ادراک را تست کنند یا در پارامترهایی که منجر به عملکرد بدِ ذهن می‌شوند کاوش کنند. همان‌طور که نیک بوستروم،  (فیلسوفی از دانشگاه اکسفورد) اثبات کرد، شبیه‌سازی ذهن بشر اگرچه پرزحمت است؛ اما می‌تواند یکی از نویدبخش‌ترین روش‌های بازسازی و حتی جلو افتادن از نبوغ بشری باشد.

مشکل این است که کامپیوترهای امروزی نمی‌توانند ماهیت موازی و پیچیده‌ی مغز ما را مدیریت کنند. مغز انسان ۱۰۰ میلیارد نورون دارد که از طریق تریلیون‌ها اتصال (سیناپس) با هم ارتباط برقرار می‌کنند. لایه بیرونی مغز (کورتِکس) وظیفه تشخیص بصری را بر عهده دارد و بخش‌های دیگر عملکردهای محرک را کنترل می‌کنند.

تاکنون ماشین‌هایی نظیر کامپیوتر K در مؤسسه‌ی پیشرفته‌ی علوم محاسباتی در کوبه ژاپن می‌تواند عملکرد حداکثر ۱۰ درصد از نورون‌ها و سیناپس‌های بخش کورتکس را بر عهده بگیرد. این ناکارآمدی تا حدودی ناشی از نرم‌افزار است.

اما همینطور که سخت‌افزارهای محاسباتی همواره به‌ سرعت‌های بالاتری دست می‌یابند، الگوریتم‌ها نیز به‌صورت افزایشی به محور اصلی شبیه‌سازی مجموعه‌ی مغز تبدیل می‌شوند.

در ماه جاری میلادی، یک گروه بین‌المللی، ساختار یک الگوریتم شبیه‌سازی محبوب را به‌طور کامل به‌روز کرد و تکنولوژی قدرتمندی را گسترش داد که به‌صورت مهیجی زمان محاسبات و حافظه‌ی مورد استفاده را کاهش می‌دهد.

در علوم محاسباتی، Petascale ابررایانه‌ای است که توان محاسباتی در مقیاس پتافلاپس ( معادل ۱۰۱۵ فلاپس) دارد. Petascale برای انجام محاسبات پیشرفته در زمینه‌های شبیه‌سازی مغز، شبیه‌سازی اتم و هسته و سایر موارد این‌چنینی به کار می‌رود. با استفاده از الگوریتم‌های شبیه‌سازی حال حاضر، نسل بعدی ابر‌رایانه‌ها تنها پیشروی‌های کوچک (نواحی قرمز تیره در مغز مرکزی) در این زمینه ممکن خواهد بود؛ با این حال تکنولوژی جدید، محققان را قادر می‌سازد بخش بزرگ‌تری از مغز را با استفاده از همان میزان حافظه‌ی قبلی شبیه‌سازی کنند.
همین موضوع باعث می‌شود تکنولوژی جدید در استفاده‌ی آینده‌ی ابررایانه‌ها برای شبیه‌سازی در سطح کل مغز مناسب باشد. الگوریتم جدید با مجموعه‌ای از سخت‌افزارهای محاسباتی، از لپ‌تاپ گرفته تا ابررایانه‌ها، سازگار است. زمانی که ابررایانه‌های Exascale ( به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده‌اند که ۱۰ تا ۱۰۰ برابر قدرتمندتر از عمل‌کننده‌های امروزی باشند) در آینده به نمایش دربیایند، این الگوریتم می‌تواند روی این غول‌های محاسباتی به‌سرعت اجرا شود.
نویسنده‌ی محقق ژاکوب جردن که در مرکز تحقیقاتی یولیش آلمان مقالات Frontiers in Neuroinformatics (مرزهای عصب‌شناسی) را راه‌اندازی کرد، در این‌باره می‌گوید:
با تکنولوژی جدید، امروزه خیلی بهتر از گذشته می‌توانیم در افزایش موازی ریزپردازنده‌های مدرن که در آینده اهمیت بیشتری در ابررایانه‌های Exascale پیدا خواهند کرد، کاوش کنیم. این یک گام قطعی در راستای خلق تکنولوژیِ دستیابی به شبیه‌سازی‌ شبکه‌ها در مقیاس مغز است.

روابط عمومی کانون انجمن های کارفرمایی دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی


 

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 16 اردیبهشت 1397 ساعت 10:53
 

منوی اصلی

ورود به تالار گفتگوتعهدنامه استفاده از خدمات پورتال دفاتر پیشخوان خدمات دولت

دستورالعمل ها و بخشنامه ها

logo-samandehi